Mari Belajar

Gambar Interaktif

Contoh Persembahan Murid

RPH





RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran                     : Bahasa Melayu
Tahun                                    : 1 Alfa
Bilangan Murid                    : 20 orang
Tarikh                                    : 12 April 2012
Masa                                      : 9.00 pagi – 10.00 pagi
Tema                                      : Mari Bertani
Tajuk                                      : Buah-buahan Tempatan

Fokus Utama                         :   

Standard Kandungan 
5.1.4 Memahami dan menggunakan kata kerja dengan betul mengikut konteks.

Standard Pembelajaran
3.4.1 Menulis imlak perkataan dan frasa yang mengandungi perkataan dua atau lebih suku kata, diftong, vokal berganding, digraf, dan konsanan bergabung dengan tepat.

Objektif                                
Pada akhir P&P murid dapat : 

(i)  Murid mengambil imlak kata kerja yang dicetak dengan warna biru. 
(ii) Murid membina lima ayat berdasarkan kata kerja tersebut.

Pengetahuan Sedia Ada  :

Mengenali beberapa jenis buah-buahan tempatan seperti rambutan, manggis, durian, dan
dokong.

Pengisian Kurikulum        :
Ilmu   - Kajian Tempatan dan Muzik
                                                 
Nilai - bersyukur, menghargai, bekerjasama, berdikari,berdisiplin, menghormati. 
                                                 
KBT - ICT, Menjana Idea, Menghubung kait dan Mengklasifikasi

Sistem Bahasa                   : 
Tatabahasa   - Kata Kerja dan Ayat Tunggal
Kosa Kata     - bermusim, khasiat, murah, dieksport, diproses

Bahan Bantu Mengajar    : ICT, manila kad dan marker pen.


Langkah / Masa

Isi Pengajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Nilai

Bahan Bantu Mengajar

Set Induksi
(5 minit)

* Murid menyanyi lagu
    buah-buahan tempatan
    dengan iringan muzik.

* Pernahkah dengar lagu
    tersebut?
* Bila dan di mana ?



* Nama buah-buahan yang
    terdapat dalam lagu
-  Manggis, duku, langsat,
   durian, ciku, dan rambutan.

Tajuk: Buah-buahan Tempatan
* Petikan 
-  Buah-buahan Tempatan


1.   Murid menyanyikan lagu
      buah-buahan tempatan dengan iringan muzik.

2.   Guru bersoaljawab dengan murid berkaitan lagu yang dinyanyikan.



 
3.   Murid diminta menyenaraikan nama buah-buahan yang terdapat dalam senikata lagu tadi.





4.   Guru kaitkan dengan tajuk pelajaran pada hari ini.













Bersyukur
Bangga

ICT

Langkah 1
(10 minit)











* Maklumat yang terdapat 
    dalam petikan:      
i.     Buah-buahan tempatan di Malaysia .
ii.    Nama buah-buahan :- durian, rambutan, manggis, duku, betik dan lain-lain.
iii.   Terdiri daripada pelbagai saiz pokok – tinggi, rendah, kecil dan menjalar.

* Pengalaman Murid:
i.    Pengalaman di  dusun 
      ketika pulang ke 
      kampung.
ii.   Keluarga mempunyai
      dusun sendiri.
iii.  Pelbagai jenis buah-
      buahan.
iv.  Banyak gerai buah-
      buahan di tepi jalan.
v.   Harga murah.


1.    Murid membaca petikan yang disediakan senyap.

2.    Secara rawak murid dipilih membaca dengan kuat dan murid lain diminta menyemak.

3.    Guru dan murid bersoal jawab tentang maklumat yang terdapat dalam petikan.







4.    Murid diminta menceritakan pengalaman mereka semasa musim buah-buahan.


Disiplin



Hormat


Bersyukur akan nikmat Allah

Petikan: Buah-buahan Tempatan




Petikan Buah-buahan
Tempatan

Langkah 2
(10 minit)

* Melengkapkan ayat dengan
    jawapan yang betul.

Contoh :
1.     Soalan
Bilakah kita dapat menikmati buah rambutan dan durian?

 Jawapan :
 Kita dapat menikmati buah   
 rambutan dan durian pada
 musim buah-buahan.

2.     Soalan:
Mengapkah  belimbing dan
jambu boleh dipetik? 

Jawapan:
Buah belimbing dan jambu
boleh dipetik kerana
pokoknya rendah.

1.    Murid dipilih secara rawak dan diminta menjawab soalan kefahaman dengan melengkapkan jawapan dengan jawapan yang betul.

2.    Murid menjawab soalan pemahaman dalam lembaran kerja yang disediakan.


Berkeyakinan
Berani

Kad frasa








Lembaran kerja

Langkah 3
(15   minit)

Perkataan berwarna ungu:
-ditanam, menggunakan, mengait, dikutip, ditebang, dikait, dipetik, makan dan menggalakkan.

* Kata Kerja
-       Kata yang menunjukkan perbuatan .
-       menjadi unsur inti dalam binaan frasa kerja
-       terdapat dua
        golongan 
     kata kerja, iaitu kata kerja tak transitif dan kata kerja transitif.

Contoh kata kerja : menonton, tidur, dibina,bersara dan menangis.

Contoh ayat:
1. Buah jambu itu dipetik oleh
    kakak.
2. Kucing suka makan ikan.
3. Sawi di belakang rumah 
    ditanam oleh ibu saya.

Murid menjawab dalam lembaran kerja .

1.    Murid diminta menyebut perkataan yang dicetak dengan warna ungu.



2.    Guru menerangkan kepada murid tentang kata kerja.











3.    Murid membina ayat menggunakan perkataan tersebut secara lisan dengan bimbingan guru.



4.    Murid melengkapkan ayat menggunakan perkataan berwarna tersebut dalam lembaran kerja.


Berani



















Berkeyakinan
Berani




Lembaran Kerja



Nota kata kerja











Petikan Buah- buahan Tempatan



 Lembaran kerja


Langkah 4
(15 minit)

* Mengklasifikasi /
    mengkategori buah-buahan
    tempatan bermusim, tidak
    bermusim, pokok tinggi dan
    pokok rendah.

    Buah-buahan bermusim –
    rambutan, manggis, durian,
    duku, dokong dan
    cempedak.

    Buah-buahan tidak
    bermusim – betik, ciku,
    limau, jambu, belimbing,
    pisang, mangga dan
    lain-lain lagi.

    Buah-buahan yang pokoknya
    tinggi – rambutan, durian,
    kelapa, manggis, duku,
    langsat dan lain-lain.

    Buah-buahan yang pokoknya
    rendah – jambu, belimbing,
    betik, nanas dan lain-lain
    lagi.

1.   Murid dibahagikan kepada empat kumpulan.


2.   Kumpulan 1  menyenaraikan nama buah-buahan tempatan bermusim.



3.   Kumpulan 2 menyenaraikan nama buah-buahan tempatan tidak bermusim.

4.   Kumpulan 3 menyenarai buah-buahan yang saiz pokoknya tinggi.

5.   Kumpulan 4 menyenaraikan buah-buahan yang pokoknya rendah.

6.   Murid membentang hasil perbincangan kumpulan di hadapan kelas.


Menghargai
nikmat Allah.




Sayang pada
negara
sebagai
bumi
bertuah.




Bekerjasama







Prihatin


ICT













Manila Kad Marker Pen

Penutup
(5 minit)

* Malaysia ada pelbagai jenis
    buah-buahan tempatan
    yang bermusim dan tidak
    bermusim. Pokok
    buah-buahan ini pula terdiri
    daripada pelbagai saiz.

1.   Murid diminta sekali lagi menyanyikan lagu buah-buahan tempatan.

2.   Guru dan murid membuat rumusan tentang pembelajaran hari ini.


Bersyukur

ICT


 
PETIKAN
Arahan : Baca dan faham petikan di bawah.

BUAH-BUAHAN TEMPATAN

Terdapat pelbagai jenis buah-buah di Malaysia. Contohnya durian, rambutan, ciku, manggis, dan duku. Pokok buah-buahan ini boleh ditanam di halaman rumah atau di dusun.

Pokok buah-buahan ini terdiri daripada pelbagai saiz. Pokok buah-buahan yang tinggi adalah seperti rambutan, manggis, ciku dan mangga. Kita boleh mengait buah menggunakan galah. Buah durian dikutip setelah ia gugur. Pokok pisang perlu ditebang untuk mengambil buahnya. Buah-buahan seperti jambu, belimbing, betik, dan tembikai pula tidak perlu dikait. Buah-buahan ini mudah dipetik kerana pokoknya rendah.

Buah-buahan tempatan ada dua jenis iaitu jenis bermusim dan tidak bermusim. Contoh buah tidak bermusim ialah pisang, betik, dan tembikai. Selain rasanya yang lazat, ia juga berkhasiat. Buah-buahan tempatan segar dan baik untuk kesihatan. Oleh itu, kita digalakkan makan buah-buahan tempatan.


  
Nama : ...........................................                  Tarikh: .........................

Jawab soalan pemahaman di bawah berpandukan jawapan yang disediakan.

mangga, betik, ciku, nanas, jambu dan belimbing.

rasanya lazat dan berkhasiat serta murah.

di halaman rumah dan dusun buah-buahan.

durian, rambutan, manggis, dokong, duku dan cempedak.
  


1.   Di manakah pokok buah-buahan boleh ditanam?
Pokok buah-buahan boleh ditanam __________________________
____________________________________________________________.

2.   Buah-buahan apakah yang boleh didapati hanya pada musim tertentu?
Buah-buahan yang boleh didapati hanya pada musim tertentu sahaja ialah_______________________________________________.

3.   Buah-buahan apakah yang boleh kita dapati sepanjang masa?
Buah-buahan yang boleh didapati sepanjang masa ialah ____________________________________________________________.

4.   Mengapakah kita digalakkan makan buah-buahan tempatan?
Kita digalakkan makan buah-buahan tempatan kerana
          ___________________________________________________________.


Nama : ...........................................                                            Tarikh: .........................

Lengkapkan ayat di bawah dengan jawapan yang paling sesuai.

ditanam
dikait
mengait
ditebang
makan
menggunakan
dipetik
dikutip
 
1.   Ali suka ........................buah rambutan.
2.   Pak Abu sedang ....................... buah kelapa.
3.   Pokok ceri yang rendang itu telah .......................... oleh Samad.
4.   Kalasami menebas rumput ............................ sabit.
5.   Buah rambutan yang masak itu ............................. oleh kakak.
6.   Pokok bunga yang sedang mekar itu ...................... oleh emak.
7.   Buah-buahan yang segar itu baru sahaja ...................... .
8.   Beras yang bertaburan di lantai .................... oleh kanak-kanak malang itu.


NOTA:     

KATA KERJA
Kata Kerja ialah perkataan yang menjadi unsur inti dalam binaan frasa kerja, manakala unsur lain yang hadir dalam binaan frasa kerja boleh terdiri daripada objek, pelengkap, kata bantu, dan keterangan. Contoh :

Frasa Kerja
1.      Dia menonton filem seram.
2.      Bayi itu tidur dalam buaian.
3.      Jambatan itu dibina oleh kontraktur.

Dalam frasa di atas, ‘menonton’, ‘tidur’, dan ‘dibina’ ialah unsur intinya, iaitu unsur yang wajib ada dalam binaan ayat tersebut. Dalam bahasa Melayu, terdapat dua golongan kata kerja, iaitu kata kerja tak transitif dan kata kerja transitif.

KATA KERJA TAK TRANSITIF
Kata Kerja Tak Transitif tidak menggunakan sebarang objek atau penyambut selepas kata kerja tersebut. Kata Kerja ini terbahagi kepada dua, iaitu :

a)  Kata Kerja Tak Transitif Tanpa Pelengkap
Kata Kerja jenis ini boleh berdiri sendiri sebagai predikat atau sebagai unsur inti dalam frasa kerja. Kata Kerja ini boleh juga diikuti oleh unsur keterangan 
(frasa yang bergaris) yang berfungsi untuk memberikan maklumat tambahan.

Contoh :
i)          Guru Besar sekolah itu akan bersara.
Guru Besar sekolah itu akan bersara pada bulan hadapan.

ii)         Kanak-kanak itu suka menangis.
Kanak-kanak itu suka menangis pada malam hari.

b)  Kata Kerja Tak Transitif Berpelengkap
Kata Kerja jenis ini memerlukan pelengkap yang berupa sama ada kata nama, kata adjektif atau frasa sendi nama bagi melengkapkan frasa tersebut.

Contoh :
i)           Rumah baharunya berlantaikan jubin import.
ii)           Kesihatan bapanya beransur baik.
iii)          Mereka akan melawat ke Melaka.

KATA KERJA TRANSITIF

Kata Kerja Transitif ialah kata kerja yang berhubung langsung dengan unsur objek atau penyambut ( frasa yang bergaris ) dalam predikat frasa kerja. Kata Kerja ini dinamakan kata kerja transitif aktif. Contoh :
-       Hobi membaca buku cerita.
-       Murid-murid membersihkan kawasan sekolah mereka.

Kata Kerja Transitif pasif pula ialah kata kerja yang terhasil daripada proses perubahan ayat aktif kepada ayat pasif seperti contoh berikut :
-       Buku cerita dibacanya sebagai hobi.
-       Kawasan sekolah mereka dibersihkan oleh murid-murid itu.




No comments:

Post a Comment

~KAMI~

Slaid Dari Power Point